Nácvik jadrovej havárie – splní svoj účel?

Autor: Andrea Zlatňanská | 27.9.2012 o 9:30 | Karma článku: 6,63 | Prečítané:  334x

Nedávno som sa dočítala, že v okolí jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice sa bude konať nácvik jadrovej havárie. Havária vo Fukušime poukázala na vážne problémy pohavarijných plánov dokonca aj v tak organizovanej a vysoko technicky vyspelej krajine ako Japonsko.

Zvládnutie jadrovej havárie neznamená len vynaloženie obrovského úsilia v samotnej elektrárni, ale aj ochranu obyvateľov, ktorí sú, alebo môžu byť únikom rádioaktivity ohrození. Na Slovensku sú vymedzené tzv. oblasti ohrozenia  - 21 km v okolí JE Jaslovské Bohunice a 20 km od JE Mochovce. Radiácia však nepozná hranice a zrejme sa na týchto umelo vytvorených územiach nezastaví, tak, ako sme mohli vidieť v Černobyle či vo Fukušime.

Pri veľkej havárii hrozí, v závislosti od poveternostných podmienok, rozšírenie rádioaktívnych látok desiatky ba až stovky kilometrov od miesta ich úniku. Práve rozhodnutia o ochrane obyvateľov môžu zachrániť tisícky životov a rozhodujú doslova minúty. Treba sa len skryť? Kedy podať „jódové tabletky"? Treba evakuovať? Kto? Kedy? Ako?

Vo Fukušime bola situácia naozaj vážna, pretože bolo zničené veľké množstvo ciest a komunikačných kanálov. Okrem možnosti prístupu záchranných jednotiek do havarovanej elektrárne musí byť zabezpečený aj odvoz obyvateľov - zranených, mobilných, nemobilných, ľudí z nemocníc, domovov dôchodcov, atď. Nehovoriac o tom, že nie všetci čakajú doma na pokyny, ale rozhodnú sa odísť na „vlastnú päsť". Tieto a iné faktory môžu spôsobovať kolaps dopravy, nehovoriac o ďalších krízových situáciách.

Milo ma teda prekvapilo, že aj zodpovedné orgány  na Slovensku sa rozhodli pohavarijné plány preveriť, či sú dostatočné, aktuálne a realizovateľné. Falošný poplach, ktorý minulý rok vystrašil obyvateľov v okolí Bohuníc mohol k takémuto rozhodnutiu tiež prispieť, hlavne, keď ľudia, a ku podivu ani starostovia, nevedeli, čo sa deje (oficiálne až 2 hodiny!).

Je dôležité, aby sa toto cvičenie nestalo len PR aktivitou a vlastne falošne uistilo ľudí, že sme na veľkú haváriu pripravení a nemajú sa ničoho báť. Podľa „Správy o príprave cvičenia simulovanej havárie jadrového zariadenia v Slovenskej republike na národnej úrovni" ide o cvičenie so zapojením niekoľkých obcí, čiže len obmedzený počet z vyše 256 000 obyvateľov, ktorí žijú v ohrozenej 21-kilometrovej oblasti okolo Bohuníc. Toto cvičenie by skôr malo slúžiť na získanie predstavy o možnom stave núdze, na identifikáciu krízových momentov, aby sa havarijné a evakuačné plány mohli zlepšiť.

Obávam sa, že to dopadne tak, že sa všetkým zapojeným zložkám po trojmesačnej príprave naozaj evakuácia podarí a nakoniec podpredseda vlády, minister vnútra, prevádzkovateľ reaktorov či priamo Úrad jadrového dozoru vyhlási, že Slovensko je na jadrovú haváriu pripravené a občania sa nemajú čoho báť.

Dúfam však, že tento nácvik splní pôvodný účel a prispeje k informovaniu a ochrane občanov nielen v oblastiach ohrozenia jadrovým zariadením.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mesačnú dcéru našla v nemocnici so zlomenou nohou. Tvrdia, že si to urobila sama

Po odbere krvi ostala mesačnej Liliane modrina na päte a zlomená stehenná kosť.

DOMOV

Plavčan zostane ministrom do konca augusta

SNS neodpovedala, či je za otáľaním vyčkávanie na koaličnú radu.

ŠPORT

Sú senzáciou našej ligy, za odmenu mávajú opekačky

FC Nitra prekvapuje a je na čele Fortuna ligy.


Už ste čítali?