Jadru odchádza vlak I.

Autor: Andrea Zlatňanská | 10.3.2011 o 7:39 | (upravené 10.3.2011 o 10:37) Karma článku: 5,85 | Prečítané:  954x

Aj Slovensko je jednou z krajín, ktoré bezhlavo propagujú rozvoj jadrovej energie a zatracujú obnoviteľné zdroje energie (OZE). Aký je vývoj inštalovaných zdrojov vo svete? Existuje vôbec tzv. jadrová renesancia, o ktorej nás neustále jadrová lobby presviedča?

Jadro a OZE vo svete

Neviem, či graf č. 1 vôbec potrebuje komentár. Je z neho viditeľne jasné, že rozvoj OZE rastie každým rokom obrovskou rýchlosťou. Na druhej strane však dochádza k výstavbe a zapájaní minimálneho množstva reaktorov, a z toho väčšinou v rozvojových, či rýchlo sa rozvíjajúcich krajinách.

Graf č. 1: Porovnanie novej ročnej inštalovanej kapacity vo svete v MW


Zdroj: www.ewea.org, www.greenpeace.org, www.iaea.org

Potenciál výroby elektriny z jednotlivých zdrojov je však rôzny, a preto sme taktiež vypočítali, koľko elektriny asi jednotlivé zdroje vyrobili v TWh. Potenciál sme vypočítali podľa kľúča: 6500 hodín pre jadrové zdroje, 2200 hodín pre veterné elektrárne a 1000 hodín pre fotovoltaiku.

Aj po takomto prepočte je nevyvrátiteľné, že rozvoj OZE dominuje všetkým investíciám do energetického sektora.

Graf č. 2: Porovnanie novej ročnej inštalovanej kapacity vo svete v TWh


Zdroj: www.ewea.org, www.greenpeace.org, www.iaea.org

Pre ešte lepšiu ilustráciu rozvoja jednotlivých zdrojov výroby elektriny prikladám prehľad inštalovaných a odpojených zdrojov v EÚ za posledných desať rokov. Ak je takýto úbytok inštalovaného výkonu tou renesanciou, o ktorej jadrový priemysel neustále rozpráva, tak len nech pokračuje :)

Graf č. 3: Nové inštalované kapacity v EÚ v rokoch 2000 – 2010 v MW


Zdroj: www.ewea.org

Na záver niekoľko čísel:

- OZE sektor momentálne celosvetovo zamestnáva okolo 3 miliónov ľudí a toto číslo má narásť na 8.5 miliónov do roku 2030 (REN21 global status report), len v EÚ je to okolo 400 000;

- OZE momentálne tvorí okolo 18 % celkovej produkcie elektriny v EÚ a podľa Národných akčných plánov, ktoré členské štáty poslali Európskej komisii, by sa toto číslo do roku 2020 malo zvýšiť na 37 %;

- Nemecko má najviac inštalovaného výkonu z OZE v EÚ, potom Španielsko a Taliansko;

- Za posledných desať rokov bol v EÚ zapojený jeden reaktor a dvadsať odpojených;

- V Európskej únii bola naposledy zapojená do siete jadrová elektráreň v Rumunsku v roku 2007. Momentálne prebieha výstavba troch – vo Francúzsku, Fínsku a na Slovensku, a tie sú sprevádzané škandálmi či už s predlžovaním času výstavby, predražovaním, alebo vylúčením verejnosti z rozhodovacieho procesu.

Z týchto údajov je jasné, kam smeruje rozvoj a investície do energetického systému. Spoločnostiam, ktoré investujú do jadrovej energetiky jednoducho „odchádza vlak“ a čím menej rádioaktívnych dinosaurov budeme mať na Slovensku, tým ľahšia bude naša transformácia na čistý, bezpečný a moderný systém, ku ktorému smeruje nielen Európa, ale celý svet.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mesačnú dcéru našla v nemocnici so zlomenou nohou. Tvrdia, že si to urobila sama

Po odbere krvi ostala mesačnej Liliane modrina na päte a zlomená stehenná kosť.

DOMOV

Plavčan zostane ministrom do konca augusta

SNS neodpovedala, či je za otáľaním vyčkávanie na koaličnú radu.

ŠPORT

Sú senzáciou našej ligy, za odmenu mávajú opekačky

FC Nitra prekvapuje a je na čele Fortuna ligy.


Už ste čítali?