reklama

Nácvik jadrovej havárie – splní svoj účel?

Nedávno som sa dočítala, že v okolí jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice sa bude konať nácvik jadrovej havárie. Havária vo Fukušime poukázala na vážne problémy pohavarijných plánov dokonca aj v tak organizovanej a vysoko technicky vyspelej krajine ako Japonsko.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Zvládnutie jadrovej havárie neznamená len vynaloženie obrovského úsilia v samotnej elektrárni, ale aj ochranu obyvateľov, ktorí sú, alebo môžu byť únikom rádioaktivity ohrození. Na Slovensku sú vymedzené tzv. oblasti ohrozenia - 21 km v okolí JE Jaslovské Bohunice a 20 km od JE Mochovce. Radiácia však nepozná hranice a zrejme sa na týchto umelo vytvorených územiach nezastaví, tak, ako sme mohli vidieť v Černobyle či vo Fukušime.

Pri veľkej havárii hrozí, v závislosti od poveternostných podmienok, rozšírenie rádioaktívnych látok desiatky ba až stovky kilometrov od miesta ich úniku. Práve rozhodnutia o ochrane obyvateľov môžu zachrániť tisícky životov a rozhodujú doslova minúty. Treba sa len skryť? Kedy podať „jódové tabletky"? Treba evakuovať? Kto? Kedy? Ako?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vo Fukušime bola situácia naozaj vážna, pretože bolo zničené veľké množstvo ciest a komunikačných kanálov. Okrem možnosti prístupu záchranných jednotiek do havarovanej elektrárne musí byť zabezpečený aj odvoz obyvateľov - zranených, mobilných, nemobilných, ľudí z nemocníc, domovov dôchodcov, atď. Nehovoriac o tom, že nie všetci čakajú doma na pokyny, ale rozhodnú sa odísť na „vlastnú päsť". Tieto a iné faktory môžu spôsobovať kolaps dopravy, nehovoriac o ďalších krízových situáciách.

Milo ma teda prekvapilo, že aj zodpovedné orgány na Slovensku sa rozhodli pohavarijné plány preveriť, či sú dostatočné, aktuálne a realizovateľné. Falošný poplach, ktorý minulý rok vystrašil obyvateľov v okolí Bohuníc mohol k takémuto rozhodnutiu tiež prispieť, hlavne, keď ľudia, a ku podivu ani starostovia, nevedeli, čo sa deje (oficiálne až 2 hodiny!).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je dôležité, aby sa toto cvičenie nestalo len PR aktivitou a vlastne falošne uistilo ľudí, že sme na veľkú haváriu pripravení a nemajú sa ničoho báť. Podľa „Správy o príprave cvičenia simulovanej havárie jadrového zariadenia v Slovenskej republike na národnej úrovni" ide o cvičenie so zapojením niekoľkých obcí, čiže len obmedzený počet z vyše 256 000 obyvateľov, ktorí žijú v ohrozenej 21-kilometrovej oblasti okolo Bohuníc. Toto cvičenie by skôr malo slúžiť na získanie predstavy o možnom stave núdze, na identifikáciu krízových momentov, aby sa havarijné a evakuačné plány mohli zlepšiť.

Obávam sa, že to dopadne tak, že sa všetkým zapojeným zložkám po trojmesačnej príprave naozaj evakuácia podarí a nakoniec podpredseda vlády, minister vnútra, prevádzkovateľ reaktorov či priamo Úrad jadrového dozoru vyhlási, že Slovensko je na jadrovú haváriu pripravené a občania sa nemajú čoho báť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dúfam však, že tento nácvik splní pôvodný účel a prispeje k informovaniu a ochrane občanov nielen v oblastiach ohrozenia jadrovým zariadením.

Andrea Zlatňanská

Andrea Zlatňanská

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Koordinátorka energetickej kampane Greenpeace Slovensko.Upozornenie: Postoje a názory vyjadrené v textoch sú osobným názorom autorky, nie organizácie Greenpeace. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu