Jadru odchádza vlak I.

Autor: Andrea Zlatňanská | 10.3.2011 o 7:39 | (upravené 10.3.2011 o 10:37) Karma článku: 5,85 | Prečítané:  944x

Aj Slovensko je jednou z krajín, ktoré bezhlavo propagujú rozvoj jadrovej energie a zatracujú obnoviteľné zdroje energie (OZE). Aký je vývoj inštalovaných zdrojov vo svete? Existuje vôbec tzv. jadrová renesancia, o ktorej nás neustále jadrová lobby presviedča?

Jadro a OZE vo svete

Neviem, či graf č. 1 vôbec potrebuje komentár. Je z neho viditeľne jasné, že rozvoj OZE rastie každým rokom obrovskou rýchlosťou. Na druhej strane však dochádza k výstavbe a zapájaní minimálneho množstva reaktorov, a z toho väčšinou v rozvojových, či rýchlo sa rozvíjajúcich krajinách.

Graf č. 1: Porovnanie novej ročnej inštalovanej kapacity vo svete v MW


Zdroj: www.ewea.org, www.greenpeace.org, www.iaea.org

Potenciál výroby elektriny z jednotlivých zdrojov je však rôzny, a preto sme taktiež vypočítali, koľko elektriny asi jednotlivé zdroje vyrobili v TWh. Potenciál sme vypočítali podľa kľúča: 6500 hodín pre jadrové zdroje, 2200 hodín pre veterné elektrárne a 1000 hodín pre fotovoltaiku.

Aj po takomto prepočte je nevyvrátiteľné, že rozvoj OZE dominuje všetkým investíciám do energetického sektora.

Graf č. 2: Porovnanie novej ročnej inštalovanej kapacity vo svete v TWh


Zdroj: www.ewea.org, www.greenpeace.org, www.iaea.org

Pre ešte lepšiu ilustráciu rozvoja jednotlivých zdrojov výroby elektriny prikladám prehľad inštalovaných a odpojených zdrojov v EÚ za posledných desať rokov. Ak je takýto úbytok inštalovaného výkonu tou renesanciou, o ktorej jadrový priemysel neustále rozpráva, tak len nech pokračuje :)

Graf č. 3: Nové inštalované kapacity v EÚ v rokoch 2000 – 2010 v MW


Zdroj: www.ewea.org

Na záver niekoľko čísel:

- OZE sektor momentálne celosvetovo zamestnáva okolo 3 miliónov ľudí a toto číslo má narásť na 8.5 miliónov do roku 2030 (REN21 global status report), len v EÚ je to okolo 400 000;

- OZE momentálne tvorí okolo 18 % celkovej produkcie elektriny v EÚ a podľa Národných akčných plánov, ktoré členské štáty poslali Európskej komisii, by sa toto číslo do roku 2020 malo zvýšiť na 37 %;

- Nemecko má najviac inštalovaného výkonu z OZE v EÚ, potom Španielsko a Taliansko;

- Za posledných desať rokov bol v EÚ zapojený jeden reaktor a dvadsať odpojených;

- V Európskej únii bola naposledy zapojená do siete jadrová elektráreň v Rumunsku v roku 2007. Momentálne prebieha výstavba troch – vo Francúzsku, Fínsku a na Slovensku, a tie sú sprevádzané škandálmi či už s predlžovaním času výstavby, predražovaním, alebo vylúčením verejnosti z rozhodovacieho procesu.

Z týchto údajov je jasné, kam smeruje rozvoj a investície do energetického systému. Spoločnostiam, ktoré investujú do jadrovej energetiky jednoducho „odchádza vlak“ a čím menej rádioaktívnych dinosaurov budeme mať na Slovensku, tým ľahšia bude naša transformácia na čistý, bezpečný a moderný systém, ku ktorému smeruje nielen Európa, ale celý svet.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Trump pokračuje v kampani. Útočí, rozdeľuje a izoluje

Prvý Trumpov prejav vo funkcii prezidenta sa podobal na tie, ktoré prednášal ešte pred voľbami.

KOMENTÁRE

America first: keď narcistickí populisti sľubujú lepšie zajtrajšky

Oznámil len, že Ameriku ochráni boh.


Už ste čítali?